aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 29 września 2022 roku uczniowie dwóch klas II a oraz II b ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowie, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wybrali się na wycieczkę krajoznawczo-przyrodniczą do Miszkowic nad  Bobrem. Uczestnicy wycieczki krajoznawczej aktywnie kontynuowali swoje uczestnictwo w  „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Kamienna Góra.

Młodzi krzeszowscy uczestnicy wycieczki, po przejeździe do Miszkowic zatrzymali się na terenie jednej z najnowszych atrakcji w Gminie Lubawka – bardzo interesujące zagospodarowanej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej w obrębie sztucznego zbiornika wodnego „Bukówka”. Krzeszowscy drugoklasiści po dotarciu do wiaty biesiadnej odpoczęli po podróży oraz zjedli drugie śniadanie. Następnie podeszli do pierwszej z dwóch tablic informacyjnych, z której mogli poznać ponad 100-letnią historię zbiornika „Bukówka” wybudowanego w przełomie Bobru, który jest jednym z najwyżej położonych jezior zaporowych w Polsce (537,1 m n.p.m). W  latach 1978-1989 suchy zbiornik retencyjny został powiększony do 199 ha powierzchni i pojemności ok. 16,9 mln m3 przez boczną zaporę (25,5 m) na zachodniej stronie chroniąc m.in. Miszkowice przed ewentualną powodzią.  

Z kolejnej tablicy informacyjnej, że na terenie obiektu, na którym postanowili spędzić mile czas oprócz poznanej już wiaty biesiadnej przygotowano do dyspozycji odwiedzających to miejsce plac zabaw, siłownię zewnętrzną, boisko do piłki siatkowej, slip do spławiania łodzi oraz obiekt sanitarny z prysznicami i ustępami toaletowymi, a jedno z takich pomieszczeń zostało im udostępnione przez mieszkankę Miszkowic. Obiekt wybudowany wg projektu „Łączy nas Bóbr” w partnerstwie Gminy Lubawka z miastem Žacleř z Czech. Spacerując alejkami obiektu poznawali jego atrakcje docierając na brzeg urokliwego zbiornika „Bukówka”, gdzie zobaczyli m. in. po zachodniej stronie boczną zaporę i dowiedzieli się, że z punku widokowego na Zadziernej (724 m n.p.m) - najwyższego szczytu Bramy Lubawskiej można podziwiać jego całą panoramę.

Po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć, powrócili na plac zabaw wyposażony w 7 urządzeń oddając się z pasją i wielką radością swawolnej , nieskrępowanej zabawie nie omijając żadnego z nich. Nie omieszkali skorzystać również z wyposażonej w 8 elementów siłowni zewnętrznej. Obiekt turystyczno-rekreacyjny posiada także zabezpieczone miejsce na ognisku, na którym mogli upiec sobie smakowite kiełbaski, bułki oraz chleb, nie zapominając oczywiście o piankach.   

Czas spędzony na zabawach i konsumpcji kiełbasek upłynął bardzo szybko więc, po uporządkowaniu miejsca swoich zabaw i wypoczynku, wyruszyli autokarem PKS Kamienna Góra w drogę powrotną do Krzeszowa zatrzymując się jeszcze raz na chwilę w Miszkowicach w celu poznania kolejnej atrakcji turystycznej malowniczej miejscowości – tężni solankowej,  która jest ogólnodostępnym obiektem leczniczo-relaksacyjnym.

Wielu z młodych uczestników wycieczki krajoznawczo-przyrodniczej zamierza powrócić do poznanych przez nich atrakcji turystyczno-rekreacyjnych ze swoimi rodzinami.

Opiekunami młodych krajoznawców byli: Anna Cieślak i Danuta Hołub - wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Honorowy Członek PTSM.

REKLAMA