aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 12 czerwca 2019 roku uczniowie trzech klas – I c, II b oraz II d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w swojej przyrodniczej wycieczce w ramach cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody”, który jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Korzystając z piękniej słonecznej pogody mali kamiennogórscy miłośnicy przyrody wybrali się autokarem PKS Kamienna Góra do Łącznej. Po drodze zatrzymali się jeszcze w Gorzeszowie, aby zobaczyć POMNIK PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ piaskowcową skałkę ”DIABELSKA MACZUGA”. Po wysłuchaniu legendy związanej z malowniczą 7,5 m. skałką oraz zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć ze skałką w tle wsiedli do autokaru i dojechali do Łącznej, gdzie znajduje się bardzo ciekawy ogród zoologiczny ZOO Farma. Na obszarze 15 ha. w zadbanych, przestronnych boksach i wolierach można zobaczyć różnorodne ptaki, lemury, strusie, jeżozwierze, surykatki, serwale, tygrys bengalski, ostronosy, dzioborożce, zwierzęta kopytne, wilki polarne, jelenie oraz małpy (makak japoński, makak berberyjski, gibony, kapucynki). Na początek uczestnicy przyrodniczej wycieczki podeszli do wiaty, gdzie mogli zjeść drugie śniadanie.

Po odpoczynku pod wiatą oraz zjedzeniem drugiego śniadania żwawo wyruszyli wewnętrznymi ścieżkami na poznawanie różnorodnych zwierząt i ptaków, w tym bardzo wielu egzotycznych gatunków. Poznanie poszczególnych mieszkańców ZOO Farmy w Łącznej – interesującego ogrodu zoologicznego w znakomity sposób umożliwiają ciekawe tablice informacyjne o poszczególnych gatunkach, z których oprócz nazwy gatunku możemy dowiedzieć się do jakiego rzędu, rodziny i podrodziny należą oglądane zwierzęta i ptaki. Ponadto można przeczytać z tablicy o ich osiąganych wymiarach, spożywanym pokarmie, trybie oraz długości życia, a także życia rozrodzie. Z opisu możemy poznać również naturalne środowisko ich bytowania przedstawione ponadto na ilustracjach poszczególnych kontynentów. Przy niektórych zwierzętach była zamieszczona informacja „Uwaga Zwierzę niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi”. Dużym zainteresowaniem małych kamiennogórzan cieszyły się wilki - uważane za agresywne zwierzęta. W Polsce wilki od 1998 r. objęte są ścisłą ochroną gatunkową, a spotkanie z nimi jest mało prawdopodobne, gdyż jako płochliwe zwierzęta unikają kontaktu z człowiekiem.

Po poznaniu wszystkich aktualnie mieszkających w ogrodzie zoologicznym ptaków oraz zwierząt wszyscy uczestnicy wycieczki przyrodniczej powrócili do wiaty z grillem, gdzie gospodarze rozpalili dla nich ognisko z rożnem, na którym mogli upiec sobie przywiezione przez siebie kiełbaski, a także dokonać niezbędnych przy panującym upale zakupów lodów, napojów oraz różnych pamiątek. Ponadto wszyscy chętni mogli skorzystać z wesołych swobodnych zabaw na przystosowanym do tego celu obszernym terenie rekreacyjnym.

Na terenie ogrodu znajduje się ponadto sala myśliwskiej, w której odbywają się różnorodne zajęcia edukacyjne z przewodnikiem z użyciem rekwizytów mające na celu podniesienie świadomości odwiedzającej ZOO Farmę dzieci i młodzieży odnośnie zwierząt dzikich.

Na zakończenie swojego pierwszego, w większości uczestników, ale interesującego pobytu w ZOO Farmie, kamiennogórscy tropiciele przyrody zrobili sobie pamiątkowe, wspólne zdjęcie i udali się na parking, na którym oczekiwał na nich autokar PKS Kamienna Góra.

Stąd w wesołych powycieczkowych nastrojach, pełni nowych informacji o ptakach oraz zwierzętach, a także niesamowitych wrażeń z pobytu w Łącznej powrócili do swojej szkoły. Bardzo wielu z nich deklarowało powrót do ZOO Farmy z rodzicami lub podczas wycieczki klasowej.

Opiekę nad młodymi przyrodnikami sprawowali: Anna Chamot, Katarzyna Grzelak i Barbara Hnisdiłów – wychowawczynie klas, Beata Bugaj-Gajek, Aleksandra Burczyńska i Magdalena Rendziewicz – rodzice, a uczestników wycieczki poprowadził Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego oraz Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

 

REKLAMA

ds21