aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 19 grudnia 2018 roku uczniowie dwóch klas VI a oraz VII f ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce autokarowo-edukacyjnej na warsztaty świąteczne do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie zorganizowanej przez Zarząd Oddziału PTSM w Kamiennej Górze dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry. Zajęcia edukacyjne zostały przeprowadzone przez edukatorów Damiana Sadowskiego i Macieja Zawieruchę, w ramach cyklu wycieczek ?W harmonii z przyrodą? organizowanego dla młodych mieszkańców naszego miasta przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe autokarem ?Zwiedzaczka? do Dobkowa i wejściu do budynku Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej na początek zajęć zostali zaproszeni do Sali Trzęsienia Ziemi, w której zobaczyli interesujący film przyrodniczy ?Jak powstawały Sudety??. Wśród ciekawych krajobrazowo miejsc w Sudetach zobaczyli Krainę Wygasłych Wulkanów w Górach Kaczawskich z Ostrzycą Proboszczowicką (501m. n.p.m.) najbardziej rozpoznawalnym wygasłym wulkanem nazywaną Śląską Fudzijamą. Jest najwyższym wzniesieniem w okolicy, przez co góruje nad całą krainą jak jej słynna japońska koleżanka, zobaczysz ją niemalże z każdego miejsca w Górach Kaczawskich.

Zajęcia warsztatowe poprowadził z obiema klasami Maciej Zawierucha ? dyplomowany fitoterapeuta-zielarz. Na początek uczniowie klasy VI a, pod kierunkiem prowadzącego warsztaty, przystąpili do wykonania tabliczek zapachowych ? naturalnych dyfuzorów zapachowych ? pachnących drobiazgów, które mogą być ozdobą na choinkę, czy też wisieć w szafie lub samochodzie. Podczas zajęć wszyscy wykonali po dwie tabliczki zapachowe ? korzenną (pomarańczowo-świąteczną) oraz leśną. Do ich tworzenia z użyciem formy wykorzystywali naturalne dodatki: olej sojowy, olej palmowy, olejki eteryczne: pomarańczowy, świerkowy, sosnowy, jodłowy oraz skórki pomarańczy, anyż, cynamon, goździki, cytryna, igły drzew iglastych. Po wykonaniu zawieszki z trawy morskiej wykonane przez siebie tabliczki zapachowe umieścili w osobnych torebkach ze względu na różne zapachy obu tabliczek i zabrali ze sobą do domu.

Natomiast uczniowie klasy VII f uczestniczyli w warsztatach tworzenia peelingów do ciała ? świątecznych ścieraków. Podczas zajęć warsztatowych wykonywali aromatyczny solny lub cukrowy kosmetyk  z dodatkami ziołowymi, pomagający pielęgnować naszą skórę. Wykorzystując pomarańcze, mandarynki, cytryny, cynamonu czy zapachy lasu każdy mógł, pod bacznym okiem Macieja Zawieruchy przygotować własny naturalny kosmetyk, który może być również wspaniałym prezentem pod choinkę. Wykonane przez siebie kosmetyki zabrali ze sobą do domu.

Interesujące warsztaty, w trakcie których mieli możliwość samodzielnego tworzenia naturalnych tabliczek i kosmetyków zapachowych dały im wiele radości i zadowolenia z mile spędzonego czasu i nabycia nowych umiejtności.

W tym samym czasie drugi zespół klasowy został zaproszony przez edukatora Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej Damiana Sadowskiego edukatora na zwiedzenie pozostałych pomieszczeń Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej, w których prowadzone są różnorodne warsztaty edukacyjne w interaktywny, dynamiczny sposób oparty na modelach, wizualizacjach cyfrowych i samodzielnie wykonywanych doświadczeniach przybliżające uczniom wiedzę o Krainie Wygasłych Wulkanów, na terenie której widoczne są ślady trzech okresów aktywności wulkanicznej, zalewów morskich, pustyń oraz zlodowaceń.

Na początek spaceru po salach zobaczyli w Sali Kaczawskiej makietę pozwalającą poznać najważniejsze atrakcje geoturystyczne Pogórza Kaczawskiego ? dawne wulkany, kamieniołomy, formacje skalne, liczne rezerwaty przyrody oraz zabytkowe pałace, dwory i kościoły. Oświetlone różnobarwnymi żaróweczkami atrakcje zachęcają do poznania tych miejsc w terenie podczas wędrówki żółtym Szlakiem Wygasłych Wulkanów. Ponadto zobaczyli trzy modele, prezentujące różne fazy przekształcania się Ostrzycy (501 m. n.p.m.) ? wulkanicznego wzniesienia w kształcie stożka zbudowanego z bazaltów, które w szczytowej partii (powyżej 450 m. n. p. m.) objęte jest ochroną prawną jako rezerwat przyrody nieożywionej ?Ostrzyca Proboszczowicka?. W kolejnej Sali Wulkanów zobaczyli m. in. wulkany stożkowe (Fudzijama) i tarczowe (Kilauea) oraz dowiedzieli się, jak dzielimy wulkany ze względu na ich aktywność (czynne, drzemiące, wygasłe). Ponadto usłyszeli, że wulkan to miejsce na Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny. W tej sali mieli możliwość zajrzenia do wnętrza wulkanów, zrozumienia jak powstają i przebiegają erupcje wulkanów oraz jaka jest różnica między magmą i lawą.. Znajduje się w niej również model gejzeru, który wystrzeliwuje wodę w regularnych odstępach czasu.

Wiele emocji budził pobyt w Sali Trzęsienia Ziemi, gdzie uczestnicy wycieczki zobaczyli film przedstawiający erupcję wulkanu oraz związane z nią zniszczenia. Natomiast na największej w Polsce platformie symulującej trzęsienie ziemi mogli osobiście doświadczyć jak to jest, gdy trzęsie się ziemia.

Swoją pierwszą wizytę w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej zakończyli w Sali Ziemi z interaktywną makietą rzeki oraz kulą ziemską, która obracając się opowiadała młodym kamiennogórzanom o miejscach, na których występują wulkany. W Sali Ziemi znajduje się także kolekcja skał i minerałów z Pogórza Kaczawskiego, a Damian Sadowski zaprezentował im różne okazy agatów ? półszlachetnych minerałów pochodzenia wulkanicznego występujących na Pogórzu Kaczawskim zapraszając ich na kolejne spotkanie w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej połączone z poszukiwaniem agatów oraz ich przycinaniem.

Część z uczestników wycieczki skorzystała ponadto z możliwości sprawdzenia zdobytej w trakcie zajęć wiedzy o wulkanach rozwiązując 10-pytaniowy TEST WULKANOLOGA prezentowany na tablicy dotykowej.

Po podziękowaniu za interesujące zajęcia oraz nowe wiadomości o wulkanach i pożegnanie się z Damianem Sadowskim i Maciejem Zawieruchą w wesołych nastrojach z bardzo udanych warsztatów świątecznych w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie autokaremem ?Zwiedzaczka? powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Ewelina Wielocha i Ewa Skotarczak + wychowawczynie klas, Joanna Zarzycka ? rodzic oraz Jerzy Rubach ? Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

 

REKLAMA