aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 13 grudnia 2018 roku uczniowie klasy VII a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze uczestniczyli w swojej pierwszej wycieczce do Centrum Informacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu przeprowadzonej w ramach cyklu wycieczek ph. ?Poznajemy zabytki i obiekty przyrody?, organizowanego dla młodzieży szkolnej przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe do Karpacza skierowali się leśnymi ścieżkami, obok górskiego potoku Łomniczka do Karkonoskiego Parku Narodowego utworzonego w 1959 r., gdzie w jednym z niewielu zachowanych w regionie domów o typowej karkonoskiej architekturze mieści się Centrum Informacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego. W nim spotkali się z Aleksandrą Trytek - edukatorem CI KPN. Po krótkim odpoczynku, przeznaczonym na konsumpcję drugiego śniadania przystąpili do zajęć edukacyjnych.

Swoje spotkanie z karkonoską przyrodą rozpoczęli w Sali Informacyjnej. Zajęcia rozpoczynały się od swobodnej dyskusji o PARKU NARODOWYM, który jest najwyższą formą ochrony prawnej przyrody w Polsce. Każdy z dwudziestu trzech Parków Narodowych obejmuje swym zasięgiem obszar zachowany w stanie naturalnym lub zbliżonym do naturalnego. Wymieniali także nazwy innych parków narodowych utworzonych w górach, na nizinach lub nad morzem. W trakcie wspólnego omawianie przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego wymieniali elementy przyrody, z którymi kojarzy im się Park Narodowy np. zwierzęta, rośliny, skały, ukształtowanie terenu, które zostało szczegółowo omówione przez Aleksandrę Trytek. Ponadto dowiedzieli się, że w Karkonoskim Parku Narodowym chroni się ciekawe zespoły górskiej roślinności, bogatą faunę, a przede wszystkim skały o fantazyjnych kształtach, gołoborza, wodospady, polodowcowe kotły i stawy oraz rozmawiali o zasadach zachowania się podczas zwiedzania parku narodowego, który można zwiedzać wędrując wyznaczonymi szlakami turystycznymi. W dalszej części zajęć odbyli wirtualny spacer po Karkonoszach przy pomocy wieloformatowej prezentacji multimedialnej z panoramami 3D, podczas którego zobaczyli m. in.: Śnieżkę (1603 m. n.p.m.) z jednym z dwóch wysokogórskich obserwatoriów meteorologicznych w Polsce, a także ostatnie schronisko na trasie na Śnieżkę ? ?Dom Śląski? Na najwyższym szczycie Karkonoszy zobaczyli również kaplicę św. Wawrzyńca patrona ludzi związanych z górami: przewodników, pracowników KPN i członków Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a od tego roku również Karpacza. Słuchając Aleksandry Trytek o poznali również kotły polodowcowe, torfowisko oraz schronisko ?Samotnia? w Kotle Małego Stawu. Podczas wirtualnego spaceru po Karkonoszach z licznego grona przedstawicieli karkonoskiej fauny zobaczyli żagnicę północną ? to ważka relikt polodowcowy, a w Karkonoszach znajduje się jedyne jej stanowisko w Polsce. Na krótkich filmikach zobaczyli i usłyszeli głosy podróżniczka (samca i samiczki) oraz cietrzewia. Dowiedzieli się także, że niektóre szlaki turystyczne zamykane są w okresach lęgowych ptaków, w tym sokoła wędrownego, najszybszego zwierzęcia świata.

Po przejściu do Sali Warsztatowej mieli możliwość utrwalenia zasad posługiwania się binokularami oraz samodzielnego obejrzenia w dużym powiększeniu wybranych ?Skarbów Gór Olbrzymich?, jak nazywane są Karkonosze. Wśród skał i minerałów były m. in.: piryt (popularnie zwany ?złotem głupców?), ametyst, kryształ górski, kwarc czy szafir. Ponadto mogli obserwować wybrane gatunki owadów (m. in. osy, trzmiele i szerszenie) i elementy roślinne np. leśnych owoców. Ponadto zobaczyli bardzo ciekawy, krótki film przyrodniczy ?Pojedynek? pokazujący na zdjęciach walkę cietrzewi.

Na zakończenie inspirującego pobytu w Centrum Informacyjnym KPN zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z prowadzącą zajęcia edukacyjne ALEKSANDRĄ TRYTEK, która zachęciła młodych kamiennogórzan do powtórnego odwiedzenia Centrum Informacyjnego KPN. Po podziękowaniu jej za przekazane wiadomości o karkonoskiej przyrodzie oraz mile spędzony czas pożegnali się z nią wyruszyli w drogę powrotną do Karpacza. W Karpaczu już pełnia zimy, więc w trakcie powrotu wielu uczestników przyrodniczej wycieczki zaliczyło pierwsze zimowe ?spotkanie z glebą? i chociaż niektóre z nich były bolesne to wywoływały wśród uczniów wiele radości. Po dojściu do Karpacza skierowali się do ?Dworu Liczyrzepy?, w którym zobaczyli interesującą wystawę minerałów karkonoskich oraz mogli dokonać drobnych pamiątkowych zakupów. Następnie, pełni niezapomnianych wrażeń, minibusem ?Zwiedzaczka? powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Marcin Trela ? wychowawca klasy, Grażyna Protasiuk - nauczyciel oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA