aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

#W pełni sprawniCzasem niepełnosprawność pozwala na obejmowanie samodzielnych stanowisk. Tak też się stało w przypadku Kasi, która już od dwóch lat pracuje w jednym z wałbrzyskim hipermarketów. Praca jest dla niej czymś ważnym, dzięki niej czuje, że jest niezależna.

 

Marzenia do spełnienia
Katarzyna Głuszek ma 20 lat i jest bardzo zadowolona ze swojej pracy. W końcu zarabia na siebie i powoli może zacząć myśleć o spełnianiu marzeń ? kupnie kota i zrobieniu prawa jazdy. Kasia ukończyła Zasadniczą Szkołę Zawodową Specjalną w Wałbrzychu i teraz pracuje w hipermarkecie. Do jej obowiązków należy m.in. obsługa kasowa klientów oraz wykładanie towaru. Oczywiście są rzeczy, które ją meczą np. poranne wstawanie o 5.00, żeby na 7.00 dojechać do pracy. Albo zbyt długie kolejki, a co za tym idzie zniecierpliwieni oraz rozdrażnieni kupujący. Jednak pozytywy przeważają. ? Jestem bardzo zadowolona, praca jest dla mnie czymś ważnym, daje mi niezależność i samodzielność ? mówi Kasia. ? Najbardziej pomaga mi mama. Cieszy się, że tak dobrze sobie radzę i że nie wpadłam w złe towarzystwo ? dodaje. Zatrudnienie daje jej kontakt z ludźmi, co jest dla Kasi bardzo istotne. W pracy znalazła wielu nowych znajomych, z którymi spotyka się nie tylko w ramach obowiązków służbowych.

Samodzielność
Nie zawsze kształcenie osób z niepełnosprawnościami kończy się zdobyciem zatrudnienia. Część osób pozostaje na zasiłkach i przy swoich rodzinach. Prawdą jest też, że nie każdy pracodawca chętnie zatrudnia osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Mimo istniejących zachęt finansowych przeważają obawy pracodawców, że z zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami wiązać się będą same kłopoty.
Tymczasem przykład Kasi pokazuje, że dobre przygotowanie do pracy przez szkołę pozwala świetnie radzić sobie na otwartym rynku pracy. ? Dobrze, że Kasia i wielu naszych absolwentów otrzymuje samodzielne stanowiska pracy ? cieszy się Jolanta Ceran, dyrektorka Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu. ? Zadaniem naszej szkoły jest wykształcenie osób z niepełnosprawnościami, w taki sposób, by znalazły dla siebie zatrudnienie, najlepiej na otwartym rynku pracy. Dlatego przypadek Kasi tak bardzo nas podbudowuje.

Katarzyna Głuszek
Katarzyna Głuszek


Co może zyskać pracodawca zatrudniając osobę z niepełnosprawnościami

Pracodawca zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może zyskać dodatkowe środki takie jak dotacje i dofinansowania, które mogą być przyznane jako:

* zwrot kosztów organizacji stanowiska pracy,
* dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych,
* zwrot kosztów zatrudnienia osób pomagających niepełnosprawnemu,
* zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy.

 

wal logo 1wal logo 2wal logo 3 

Dofinansowano ze środków budżetu samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Materiał przygotowany w ramach projektu #W pełni sprawni pracownicy realizowanego przez Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu.

 

Patronami medialnymi kampanii #W pełni sprawni pracownicy są:

wal logo m 3wal logo m 2wal logo m 1

 

REKLAMA