aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Jak doskonale wiemy, branża gastronomiczna jest bardzo wymagająca, dlatego też istnieje szereg norm, który powinny być przestrzegane, aby zadbać nie tylko o satysfakcję klienta, ale również o jego zdrowie.

Jak doskonale wiemy, branża gastronomiczna jest bardzo wymagająca, dlatego też istnieje szereg norm, który powinny być przestrzegane, aby zadbać nie tylko o satysfakcję klienta, ale również o jego zdrowie. Oczywiście kluczową rolę odgrywa wybór produktów, które będą wyróżniały się wysoką jakością, gdyż dzięki nim możliwe będzie stworzenie pysznych dań. Jednak musimy pamiętać o tym, b zarówno wszystkie składniki potrzebne do przygotowania oferowanego przez nas menu były odpowiednio przechowywane, jak i późniejsze, gotowe już stworzone wariacje smakowe przebywały w odpowiednich warunkach. Ponadto wiele dań wymaga również właściwej ekspozycji. Nie bez powodu mówi się, że na początku kupujemy oczami i oczami też jemy, dlatego eksponowanie proponowanych przez nas dań jest niezwykle istotna. Jak zadbać o to w gastronomii? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Odpowiednie przechowywanie produktów i optymalne do tego warunki

Wspomnieliśmy już o tym, że nie tylko samo przygotowanie dań odgrywa szczególną rolę, ale również przechowywanie produktów spożywczych czy gotowych posiłków. Bez odpowiednich warunków, które powinny zostać zapewnione w lokalu gastronomicznym, nawet najbardziej wyszukane rozwiązania stracą swoje walory smakowe i jednocześnie mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia w klientów. Dlatego też koniecznie musimy pamiętać o tych, by utrzymać odpowiednią temperaturę i jednocześnie zachować świeżość serwowanych posiłków i zadbać o odpowiednie warunki, by zapewnić właściwą przydatność do spożycia. Z tego powodu głównym elementem wielu lokali gastronomicznych, który umożliwia komfortowe przechowywanie produktów, jest witryna ekspozycyjna. Witryny gastronomiczne powinniśmy wybierać w zależności od naszych wymagań i profilu lokalu. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie doskonałej ekspozycji produktu, a także zachowanie odpowiedniej temperatury. Z powodzeniem możemy zdecydować się na witryny ekspozycyjne grzewcze, które będą doskonałym rozwiązaniem w przypadku ciepłych dań, ale zdecydowanie częściej spotykanym wyborem jest witryna ekspozycyjna chłodnicza. To urządzenie doskonale sprawdza się do przechowywania świeżych produktów oraz wypieków, ale z powodzeniem możemy umieścić w tej gablocie także różne napoje.

Podstawowa rola witryn gastronomicznych

Wspomnieliśmy już o tym, że witryna ekspozycyjna stanowi podstawowe wyposażenie lokali gastronomicznych. Ten sprzęt pozwoli nam zadbać nie tylko o spełnienie aspektów funkcjonalnych, ale również zadba o walory estetyczne. Umieszczone produkty w tym urządzeniu będą nie tylko świetnie przechowywane w odpowiednich i optymalny dla nich warunkach, ale również zostaną doskonale wyeksponowane. Niewątpliwie klienci zwracają dużą uwagę na to, co zamierzają kupić, a dzięki temu, że na wyposażeniu naszego lokalu znajdzie się witryna ekspozycyjna, z pewnością będziemy mogli zaprezentować oferowane produkty.

Wybór odpowiedniego rozwiązania pozostaje kwestią indywidualną, gdyż Istnieją różne witryny gastronomiczne – o różnych rozmiarach, kolorach, czy nawet parametrach. niewątpliwie na uwagę zasługują takie rozwiązania, które posiadają oświetlenie wewnątrz. Oświetlenie LED, które montuje się w środkach witryn gastronomicznych, zagwarantuje doskonałą ekspozycję przechowywanych tam produktów i również poprawi ich prezentację. Jak doskonale wiadomo, oświetlenie stanowi jeden z podstawowych chwytów marketingowych, który znacznie wpływa na zwiększenie zainteresowania i również potrzebę nabycia konkretnego produktu. Witryna ekspozycyjna również pozwala na dokładne przyjrzenie się przygotowanym produktom, co niewątpliwie doceniają klienci. Witryny gastronomiczne okażą się świetnym rozwiązaniem równie w przypadku gotowych produktów, co zazwyczaj sprawdza się w przypadku cukierni, ale również będą przydatne w kontekście dań do nakładania samodzielnego. Z powodzeniem również tego typu produkty świetnie sprawdzą się w punktach gastronomicznych, gdzie znajdziemy posiłki przygotowywane na miejscu na oczach klientów. W takiej witrynie będziemy mogli zatem pomieścić półprodukty wykorzystywane do tworzenia dań na miejscu.

Podsumowanie 

Oczywiście wybór konkretnego rozwiązania pozostaje kwestią całkowicie indywidualną i urządzenie to wybiera się, patrząc przez pryzmat konkretnego punktu gastronomicznego. Powinniśmy zatem zwrócić uwagę na rozmiar witryny, jej rodzaj, profil i tak dalej. Możemy również zdecydować się tylko i wyłącznie na takie rozwiązanie, które nie oferuje nam właściwości chłodzących lub grzewczych, a dba wyłącznie o ekspozycję produktów. Z całą pewnością aspekty wizualne będą odgrywały tutaj kluczową rolę, dlatego też producenci tych urządzeń zadbali o ich świetny wygląd i nowoczesny design, dzięki czemu z powodzeniem uda nam się znaleźć rozwiązanie dostosowane do charakteru naszego lokalu.

 

REKLAMA