aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Mięsień sercowy pracuje bezustannie, a jego zatrzymanie zagraża nie tylko zdrowiu, ale też życiu. Niestety wiele osób boryka się z rozmaitymi schorzeniami układu sercowego. Są one wskazaniem do wykonania elektrokardiografii, czyli badania EKG. Polega ono na monitorowaniu rytmu serca przez kilkanaście minut lub kilkadziesiąt godzin. Służy to ocenie jego pracy, wykryciu niedomagań, zdiagnozowaniu choroby i dobraniu odpowiedniej metody leczenia. Badanie EKG jest powszechnie stosowane w diagnostyce chorób kardiologicznych, warto dowiedzieć się, na czym ono polega i jakie są konkretne wskazania do jego wykonania.

Czym jest badanie EKG i jakie wyróżnia się jego rodzaje?

Badanie EKG to elektrokardiogram, służy ono do krótkotrwałego monitorowania pracy mięśnia sercowego. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne, nie wymaga specjalnego przygotowania, nie zagraża nawet dziecku rozwijającemu się w łonie matki. W niewielkim urządzeniu są zapisywane zmiany w napięciach elektrycznych przekazywane przez specjalne elektrody przymocowane do ciała pacjenta. Mięsień sercowy wysyła różne impulsy, a na ich podstawie można sprawdzić częstotliwość jego pracy, rytm, położenie w klatce piersiowej. Jeśli serce nie pracuje prawidłowo, to podczas monitorowania wyników badania EKG lekarz będzie w stanie to wykryć, co ułatwia mu postawienie trafnej diagnozy i dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Elektrokardiogram można wykonać u każdego, niezależnie od wieku, służy do monitorowania rytmu serca nawet u niemowląt. Standardowe EKG polega na krótkotrwałym monitorowaniu pracy serca. Z kolei odmianą tego badania jest Holter EKG, który pozwala na dokonanie pomiaru w systemie ciągłym przez co najmniej dobę. Możliwe staje się wykrycie każdego zaburzenia w pracy mięśnia sercowego. Pacjent musi dodatkowo prowadzić specjalny dzienniczek do zapisywania przypadłości pojawiających się w trakcie badania. Należy zanotować objawy, porę wystąpienia zaburzenia i wykonywane w tym czasie czynności.

Jakie są wskazania do wykonania badania EKG i na czym ono polega?

W przypadku osób, u których podejrzewa się schorzenia kardiologiczne, wykonuje się badanie EKG. Jest to podstawowa metoda diagnostyczna chorób serca. Wskazaniami do przeprowadzenia elektrokardiogramu są zawał serca, migotanie przedsionków, niedokrwienie mięśnia sercowego. Badanie wykonuje się także u osób, które ukończyły czterdziesty rok życia, to samo dotyczy pacjentów przygotowywanych do operacji. Jeśli pojawią się duszności, ból w klatce piersiowej, omdlenia, zawroty głowy, kołatania serca i zasłabnięcia, to bardzo często lekarz zleca przeprowadzenie badania EKG. Holter EKG jest stosowany głównie u osób w podeszłym wieku i dzieci. Badanie wykonuje się także u pacjentów ze stymulatorem serca. Badanie Holtera jest w stanie wykryć nawet subtelne zaburzenia ciśnienia tętniczego.

Badanie Holtera EKG polega na przypięciu przy pasku pacjenta urządzenia przypominającego walkmana, tak aby nie przeszkadzało podczas wykonywania czynności dnia codziennego. Kolejnym krokiem jest przymocowanie do skóry na klatce piersiowej elektrod, które są podpięte do urządzenia. To właśnie one odbierają impulsy wysyłane przez mięsień sercowy i pozwalają na monitorowanie jego rytmu. Badanie Holter EKG trwa od 24 do 48 godzin. Po założeniu sprzętu pacjent może udać się do domu i normalnie funkcjonować. Z kolei wykonanie klasycznego EKG zajmuje dosłownie kilka minut, ma to miejsce w gabinecie lekarskim/szpitalu. Możliwe jest także wykonanie EKG wysiłkowego, za pomocą którego ocenia się zmiany w pracy mięśnia sercowego pod wpływem wzmożonej aktywności fizycznej.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online 

 

REKLAMA