aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Jeżeli planujesz adopcję kota, warto zrobić przegląd domowej roślinności, zanim mruczek się do Ciebie wprowadzi. Wiele popularnych kwiatów doniczkowych jest dla niego toksycznych, np. dracena, fikus, monstera czy skrzydłokwiat. Czy storczyk również jest trujący dla kota? W teorii jest to roślina bezpieczna dla zwierząt, ale pod warunkiem, że nie została opryskana lub potraktowana nawozem.

Storczyki a koty – dlaczego mruczki podgryzają rośliny?

Koty lubią podgryzać trawę, a gdy nie ma jej w pobliżu, może zdarzyć się, że sięgną po rośliny trujące dla kota. Storczyk również może paść ofiarą kocich zębów i pazurów, chociaż w tym przypadku zwierzę stanowi większe zagrożenie dla rośliny niż odwrotnie.

Chęć zjedzenia „czegoś zielonego” wynika prawdopodobnie z potrzeby oczyszczania jelit z zalegającej w nich sierści, którą koty wylizują w czasie codziennej pielęgnacji swojego ciała. Włosy zbijają się w kulki (tzw. pilobezoary), a zwierzę musi się ich pozbyć, żeby nie spowodowały niedrożności jelit. Jedząc trawę, mruczki mogą wywoływać wymioty, aby oczyścić żołądek.

Niewykluczone, że gryzienie roślin po prostu sprawia też kotom przyjemność. Dostarcza im miłych wrażeń w obrębie jamy ustnej. Niektóre czworonogi interesują się roślinami, kiedy się nudzą, dlatego należy zapewnić im atrakcyjne życie – codzienną zabawę w polowanie, drapak oraz zabawki, które uprzyjemnią czas, gdy opiekun wyjdzie z domu.

Czy storczyk jest trujący dla kota?

Storczyk jest uznawany za roślinę bezpieczną dla kota. Należy jednak pamiętać, że rodzina storczykowatych (Orchidaceae) obejmuje wiele różnych gatunków. Do bezpiecznych należą m.in.: Phalaenopsis, Cattleya, Vanda, Paphiopedilum, Miltonia, Oncidium, Dendrobium, Phragmipedium, Cymbidium i Odontoglossum. Przed zakupem nowej rośliny musisz zweryfikować, czy storczyk jest trujący dla kota. Odszukaj go po angielskiej lub łacińskiej nazwie w bazie roślin trujących i bezpiecznych ASPCA (Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt).

Nawet jeśli wybrany gatunek widnieje w powyższej bazie jako bezpieczny, nie masz pewności, czy storczyk jest szkodliwy dla kota. W przypadku gdy nie wiesz, czy roślina była pryskana, zachowaj szczególną ostrożność. Pozostałości środków ochrony roślin mogą być dla mruczka silnie trujące. Najlepiej umieść roślinę poza jego zasięgiem i przez kilka tygodni regularnie przecieraj jej liście wilgotną ściereczką, aby zmyć pozostałości pestycydów.

Trujące dla kota mogą być też nawozy do storczyków. Jeśli Twój podopieczny ma łatwy dostęp do rośliny, stosuj do jej nawożenia tylko naturalne odżywki z odpowiednimi atestami bezpieczeństwa dla zwierząt.

Jak ochronić storczyk przed kotem?

Istnieje wiele różnych sposobów na zniechęcenie kota do podjadania roślin. Można np. spryskać liście rośliny roztworem wody z octem lub posypać nielubianymi przez kota przyprawami, np. pieprzem cayenne albo cynamonem. W sklepach zoologicznych znajdziemy również specjalne preparaty w sprayu na bazie naturalnych olejków eterycznych, za którymi mruczki nie przepadają.

Najlepszym sposobem na uchronienie storczyka przed ostrymi pazurami i zębami naszego podopiecznego jest ustawienie rośliny poza jego zasięgiem, np. wysoko na półce czy w pomieszczeniu, do którego zwierzę nie ma dostępu.

Aby kot stracił zainteresowanie storczykiem, możesz w zamian zaproponować mu specjalną trawę. Kupisz ją w sklepach zoologicznych. Mruczki najchętniej zjadają perz, owies, papirus oraz kupkówkę pospolitą. Trawa pomaga usunąć nagromadzoną w przewodzie pokarmowym sierść, a także pozbyć się różnych toksyn z organizmu. Zwierzę instynktownie sięga po trawę, gdy wyczuwa zbliżające się problemy gastryczne.  

 

REKLAMA