aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

zus Prawie 1700 klientów odwiedziło w czasie minionego weekendu placówki ZUS na Dolnym Śląsku. Złożonych zostało ponad 2,3 tys. wniosków o 500+. Od soboty ZUS udostępnił wersję PUE, która umożliwia założenie indywidualnego konta a następnie jego obsługę osobom posługującym się językiem ukraińskim. Nowe oprogramowanie zostało przez ZUS przygotowane specjalnie dla uchodźców z Ukrainy.

W miniony weekend 1680 uchodźców zostało obsłużonych przez pracowników ZUS. W tym 798 w placówkach na terenie oddziaływania wałbrzyskiego oddziału ZUS, 678 wrocławskiego oddziału i 304 legnickiego.

- W czasie tych weekendowych dyżurów, które pełnili nasi pracownicy dla uchodźców - zakładane były konta na naszej platformie internetowej i składane wnioski o wypłatę z programu 500+. - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Według rzeczniczki niektórzy klienci przychodzili już z założonym przez telefon kontem na PUE ZUS po to żeby potwierdzić tożsamość i złożyć wniosek o wypłatę 500+. Do założenia konta potrzebny jest numer PESEL, adres email, polski numer telefonu oraz dokument potwierdzający tożsamość (paszport).

- Samodzielne założenie konta nie jest trudne tym bardziej, ze można to zrobić w języku ukraiński. W czasie zakładania konta na PUE jest możliwość wyboru języka. Konto można, więc założyć samodzielnie korzystając np. ze smartfonu lub jeśli ktoś ma z tym problem może przyjść do ZUS – zapewnia Kowalska-Matis.

Rzeczniczka przypomina, że po samodzielnym założeniu konta na PUE ZUS trzeba je jednak potwierdzić w uprawnionej do tego instytucji lub podczas wizyty w ZUS.

- W naszych placówkach są specjalne stanowiska, przy których obsługiwani są uchodźcy. Na miejscu jest także tłumacz, który pomaga osobom nieznającym języka polskiego – zapewnia Kowalska-Matis.

Samodzielnie założenie konta jest stosunkowo proste dla osób, które serfują w Internecie. Najlepiej zrobić to przez swój profil zaufany gdyż wtedy nie jest konieczna wizyta w ZUS żeby potwierdzić swoją tożsamość.

– Taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna gdyż po aktywacji konta uzyskuje się dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym – mówi Kowalska-Matis.

Do dyspozycji klientów jest także specjalna infolinia w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o te osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Wśród osób obsługujących infolinię są także uchodźcy z Ukrainy.
Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8: 00 do 18: 00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wśród osób obsługujących infolinię są m.in. uchodźcy z Ukrainy.

REKLAMA